Popularny odbiornik krótkofalowy na miarę XXI wieku

Projekt SP3FHI i SP3VZX

DigiReX jako odbiornik dostępny w internecie

Jeżeli jesteś programistą i posiadasz umiejętności programowania zaawansowanych stron www (java lub flash) lub programowania w języku C dla Windows i chcesz wziąć udział w rozwoju projektu DigiReX to skontaktuj się z autorami projektu e-mailem.

Dzięki wyposażeniu odbiornika w interfejs PC możliwe jest zastosowanie go w charakterze odbiornika sterowanego przez internet. W tej chwili trwają próby prostego interfejsu, którego zasadę działania przedstawiamy poniżej.

Odbiornikiem steruje komputer z systemem Linux. Wprowadzanie parametrów pracy odbywa się przy pomocy strony www i skryptu CGI. Odbiornik podłączony jest do wejścia karty dźwiękowej. W systemie zainstalowany jest Skype i odsłuch dźwięku z odbiornika możliwy jest po połączeniu przez Skype. Niestety oznacza to możliwość odsłuchu przez jednego użytkownika naraz. Dodatkowo Skype wprowadza zniekształcenia związane ze sposobem transmisji danych przystosowanym do czystego dźwięku z mikrofonu (a w nasłuchu radiowym dominują szumy).


Stopień skomplikowania bardziej zaawansowanego interfejsu przekracza obecnie nasze możliwości.  Aktualna wersja umożliwia jednoczesny nasłuch przez jednego użytkownika. Brak jest też niestety pełnej interaktywności.
Jest możliwe stworzenie własnego oprogramowania a szczegółowy opis sterowania odbiornikiem dostępny jest w dokumentacji projektu.

Opracowanie stron SP3FHI (C) 2005
DigiReX (C) 2005 SP3FHI, SP3VZX