Popularny odbiornik krótkofalowy na miarę XXI wieku

Projekt SP3FHI i SP3VZX

Historia projektu

... czyli jak powstał odbiornik DigiReX


    Około połowy 2004 roku w trakcie spotkania kolegów SP3CLK (Lugi), SP3FHI (Tomasz), SP3VZX (LES) podła propozycja aby zbudować nowoczesny transceiver z wszystkimi nowoczesnymi dodatkami takimi jak ekran TFT i wbudowany mikrokomputer. Ponieważ były to czasy raczej mało pracowite toczyliśmy głównie dyskusje teoretyczne na temat przyszłego urządzenia. W ich trakcie narodził się pomysł aby zbudować uboższą wersję, która by była w naszym zasięgu w niedługim czasie. Dzisiaj nie pamiętam już kto był inicjatorem tej koncepcji ale od tego momentu stała się to koncepcja wiodąca. W krótkim czasie doszło do wykrystalizowania się projektu budowy samego odbiornika jako pierwszego kroku do zbudowania bardziej zaawansowanej konstrukcji. Rozpoczęliśmy studiowanie różnych konstrukcji prostych odbiorników i poszukiwania inspiracji. LES miał już doświadczenie w modyfikacjach urządzeń amatorskich m.in. Przerabiał Digitala i Antka, rozpoczął projektowanie własnego RXa. Ja zapaliłem się do pracy i napisałem eksperymentalne oprogramowanie na PC-ta symulujące przetwarzanie dźwięku w prostym mikrokontrolerze. Próba wypadła pomyślnie i napisałem taki kod na mikrokontroler ATMega. Ten pierwszy program realizował funkcje automatycznej regulacji wzmocnienia. Podłączyliśmy to do Antka i zaczęliśmy przeprowadzać próby tak wyposażonego odbiornika. LES dysponował syntezą DDS (układem wobblera) i podłączył ją do Antka, zrobił parę innych modyfikacji a ja rozszerzyłem oprogramowanie o funkcję obsługi syntezy. W tym momencie dysponowaliśmy już Rx-em z cyfrową syntezą i ARW a przeprowadzone próby dały bardzo dobre rezultaty. Przez kolejne parę tygodni LES zajmował się projektowaniem nowego odbiornika a ja trochę pisałem kodu na Atmela a w jeden z weekendów napisałem aplikację analizatora widma dla PC. Pamiętam jak dostałem kompletny schemat ideowy – od razu zabrałem się ostro do pracy! W końcu gdzieś na początku października uruchomiliśmy nasz nowy odbiornik zmontowany tymczasowo na płytce prototypowej. Mieliśmy już całą część cyfrową i sterowanie wstęgą i tłumikiem antenowym. Teraz nastąpił żmudny proces dopracowywania szczegółów. Walczyliśmy z zakłóceniami przechodzącymi z kontrolera, dopasowywaliśmy poziomy itd. Na początku listopada
LES przygotował pierwszą wersję płytki drukowanej do części analogowej. Dzięki uprzejmości kolegi Konrada SP3WBQ przed końcem roku dysponowaliśmy przygotowaną płytką, którą LES zmontował w dwa dni. Zadziałała od pierwszego włączenia! Ja w tym czasie przygotowałem swoją syntezę DDS i przystąpiłem do testowania całości i przygotowywania schematu sterownika. W tym czasie uruchomiłem potencjometr cyfrowy do sterowania ARW a następnie wzmacniacz m.cz. I potencjometr cyfrowy do jego sterowania.

Dysponując już kompletnym prototypem zajmującym pół stołu w pajęczynie przewodów dokończyłem prace nad schematem i opracowałem płytkę drukowaną. Rozpocząłem również prace nad dokumentacją – powstała pierwsza wersja opisu odbiornika.

Opracowanie stron SP3FHI (C) 2005
DigiReX (C) 2005 SP3FHI, SP3VZX